formuła 1

Znalezione obrazy dla zapytania formuła 1

Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od 1950 roku cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w EuropieAmeryce PołudniowejAmeryce PółnocnejAzji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się kilkanaście wyścigów, poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych i na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

Zasady Formuły 1 regulowane są przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), której prezesem jest Jean Todt. Za stronę finansową i medialną Formuły 1 odpowiedzialna jest Liberty Media, której przedstawicielami są Chase Carey, Ross Brawn i Sean Bratches.

FIA Formula One World Championship
Formuła 1, Mistrzostwa Świata Formuły 1

Logo serii
 2019
Oficjalny skrótF1
Dyscyplinawyścigi samochodowe
Organizator rozgrywekFédération Internationale de l’Automobile
Data założenia1950
PrezesJean Todt
Partner TVLiberty
Sponsor tytularnyRolex
Pirelli
Emirates
Heineken
DHL
Rozgrywki
Liczba drużyn10
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzcaGiuseppe Farina (1950)
(kierowcy)
Vanwall (1958)
(konstruktorzy)
Obecny zwycięzcaLewis Hamilton (2018) (kierowcy)
Mercedes (2019) (konstruktorzy)
Najwięcej zwycięstwMichael Schumacher (7 MŚ)
Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Późniejsze lata[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. zapoczątkowana została era silników z turbodoładowaniem, które osiągały moc ponad 1000 koni mechanicznych (735,5 kW). Były to pojazdy o największej mocy jakie kiedykolwiek uczestniczyły w tych wyścigach.

W latach 80. zaczęto stosować wiele usprawnień, które konstruowane były z myślą aby zapewnić kierowcom łatwiejsze prowadzenie pojazdów. Te usprawnienia to m.in.: aktywne zawieszenieautomatyczne skrzynie biegów, sterowanie wszystkimi czterema kołami i system kontroli trakcji. Niektóre z tych usprawnień były zaczerpnięte ze zwykłych samochodów ulicznych, ale inne, np. aktywne zawieszenie czy hamulce tarczowe, były specjalnie zaprojektowane dla Formuły 1 a potem znalazły zastosowanie w samochodach ulicznych.

W latach 90. żaden z zespołów wyraźnie nie dominował, najwięcej tytułów zdobył Williams, siedmiu kierowców zdobyło tytuły mistrza świata.

Od roku 1984, wyścigi Formuły 1 są zdominowane przez trzy zespoły: McLarenFerrari i Williams. Tylko w dziewięciu sezonach od tego czasu mistrzostwa nie zdobywał kierowca z któregoś z tych zespołów (Michael Schumacher w sezonach 1994 i 1995 zdobył tytuły dla zespołu Benetton, w sezonach 2005 i 2006 Fernando Alonso dla Renault, w sezonie 2009 Jenson Button dla zespołu Brawn GP, oraz w sezonach 201020112012 i 2013 Sebastian Vettel z zespołu Red Bull Racing). W ostatnich latach znaczącą przewagę uzyskało jednak Ferrari wraz z Michaelem Schumacherem, którzy od 1999 nieprzerwanie zdobywali tytuły mistrza konstruktorów, a od sezonu 2000 tytuły mistrza kierowców. Koniec ich dominacji przyniósł sezon 2005, gdy najmłodszym Mistrzem Świata w historii Formuły 1 został Alonso, który ponownie powtórzył swój sukces w następnym sezonie w 2006 roku.

W sezonie 2007 walkę o mistrzostwo stoczyły zespoły McLaren i Ferrari. Pierwszy z nich został zdyskwalifikowany w klasyfikacji konstruktorów w wyniku afery szpiegowskiej. Alonso i debiutujący Hamilton wydawali się jednak głównymi kandydatami do tytułu. Decydującym wyścigiem było ostatnie w sezonie Grand Prix Brazylii. Niespodziewanie nowym Mistrzem Świata został Kimi Räikkönen z Ferrari, który 2 wyścigi przed końcem sezonu tracił do lidera 17 punktów.

W sezonie 2008 największe znaczenie odgrywały trzy zespoły: Ferrari, McLaren i BMW Sauber, również w takiej kolejności prezentowała się pierwsza trójka klasyfikacji konstruktorów. W 59. sezonie F1 triumf odniósł Lewis Hamilton, który w końcowej klasyfikacji o punkt wyprzedził Felipe Massę. Czwarte miejsce wywalczył Polak, Robert Kubica, który zrównał się punktami z Räikkönenem, ale Kimi wygrał więcej wyścigów i to on zdobył trzecie miejsce. Do rywalizacji przystąpiło 22 kierowców w jedenastu zespołach, jednak po GP Hiszpanii z rywalizacji wycofał się zespół Super Aguri. W trakcie sezonu odbyło się 18 Grand Prix w 17 krajach.

Zmiany na sezon 2009, 2010 i 2011[edytuj | edytuj kod]

Rewolucyjne zmiany, jakie zostały wprowadzone na sezon 2009 przez FIA doprowadziły do ukształtowania się nowego rozkładu sił w Formule 1. Zespoły, które w sezonie 2008 były pochłonięte rywalizacją o najwyższe lokaty (McLarenScuderia FerrariBMW Sauber) zaczęły borykać się z problemem niezawodności i osiągania dobrych wyników, natomiast zespoły, które do tego czasu nie liczyły się w walce o tytuły (Red Bull Racing i Brawn GP) stały się pretendentami do zdobycia mistrzostwa. Głównym kierunkiem zmian było ograniczenie docisku generowanego przez kształt aerodynamiczny bolidu i próba wyrównania strat przez przywrócenie opon typu slick (które powróciły po 11 latach), które poprawiały docisk mechaniczny. Zabroniono używania jakichkolwiek lotek i innych elementów poprawiających aerodynamikę, natomiast poszerzono przednie skrzydło oraz zwężono i wyżej umieszczono tylne. Zmiany te miały doprowadzić do ułatwienia wyprzedzania podczas wyścigu, gdyż dotychczas kierowca jadący za innym bolidem tracił przyczepność, która generowana była głównie przez aerodynamikę pojazdu.

Kolejna ze zmian miała okazać się rewolucyjna, system KERS (Kinetic Energy Recovery System – System odzyskiwania energii kinetycznej) z założenia miał ułatwiać kierowcom wyprzedzanie, a zdaniem kierowców służy do obrony pozycji. System KERS jest zasilany energią uzyskiwaną podczas hamowania bolidu. Na sezon 2009 przyjęto normę wykorzystania około 83 KM przez 6 sekund na każdym okrążeniu. System ten jednak okazał się pożyteczny głównie jako obrona przy atakach innych kierowców, szczególnie przydatna na długich i prostych odcinkach. Ze względu jednak na koszty rozwijania tej technologii oraz problemy z prawidłowym zbalansowaniem masy auta (KERS waży około 30 kg) zespoły zrezygnowały ze stosowania KERSu na sezon 2010. System ten jest używany ponownie od sezonu 2011 oraz jest nieobowiązkowy podobnie jak w sezonie 2009[1].

Dodatkową nowinką od sezonu 2011 jest system DRS. System ten polega na uniesieniu górnej lotki skrzydła tak aby powietrze łatwiej opływało bolid, co oznacza zwiększenie prędkości maksymalnej auta w wyniku czego ułatwia wyprzedzanie na torach o długich prostych. Może być używany tylko w wyznaczonych do tego odcinkach toru.

Zmiany w Formule 1 dążą do ograniczenia budżetów poszczególnych zespołów. Konflikt na linii Międzynarodowa Federacja Samochodowa – Związek Zespołów Formuły 1 (FOTA) został wywołany sporem o wysokość budżetu na sezon 2010. Regulacja finansów to nie jedyna planowana wówczas zmiana. Od sezonu 2010 zmienione zostały reguły przeprowadzania kwalifikacji przed każdym wyścigiem. Zrezygnowano z tankowania bolidów w trzeciej części kwalifikacji taką ilością paliwa, z jaką wystartują do wyścigu. Zniesione zostało też całkowicie tankowanie aut podczas samego wyścigu, a także stosowanie zaawansowanych technologicznie (w związku z tym drogich) kołpaków mających na celu poprawienie chłodzenia hamulców.

Do zmian w sezonie 2010 dołączył również nakaz korzystania z ręcznych podnośników bolidu używanych podczas zmiany opon (redukcja kosztów rozwijania zaawansowanego sprzętu obsługi)[2] oraz zmiana szerokości przednich opon[3], co miało przywrócić odpowiedni balans samochodu po rewolucyjnych zmianach dotyczących aerodynamiki.

Era hybrydowa[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2014 wprowadzono nową generację silników napędzających bolidy Formuły 1. Są to turbodoładowane V6 o pojemności 1,6 litra wspierane przez układ elektryczny. Wycofano także system KERS, który mógł posiadać maksymalną moc 61 kW i dostarczać ją do kół tylko przez 7 sekund na okrążenie na rzecz układów odzyskiwania energii cieplnej (MGU-H) i odzyskiwania energii kinetycznej (MGU-K). Zrezygnowano jednocześnie z manualnego włączania układu przez kierowcę na rzecz sterowania komputerowego.

Samochody i technologia[edytuj | edytuj kod]

Jenson Button podczas Grand Prix Kanady 2006 – HondaRA106

Osobny artykuł: Samochód Formuły 1.

Nowoczesne samochody Formuły 1 to jednomiejscowe pojazdy o otwartym nadwoziu, kołach wystających poza ich obrys i spojlerach zamontowanych z przodu i z tyłu. Konstrukcja bolidu musi być zgodna z precyzyjnymi przepisami wydawanymi przez FIA. Nie jest to jednak główną przyczyną braku widocznych głębokich różnic w wyglądzie współczesnych bolidów. Dobre rozwiązania szybko się rozpowszechniają wśród zespołów, w efekcie czego, bolidy zostają zbliżane do innych. Działa to na zasadzie podobnej do doboru naturalnego. Pracownicy zespołów i inni wypatrują nowe pomysły konkurencji. Mimo że przepisy Formuły 1 uniemożliwiają sprzedaż konstrukcji danego zespołu (konstruktora) innemu zespołowi, zdarza się, że powiązane ze sobą zespoły mają podobne bolidy.

Silnik umieszczany jest tuż za fotelem kierowcy i stanowi integralną część podwozia, co oznacza, że z przodu jest do niego podłączony kokpit, a z tyłu skrzynia biegów wraz z tylnym zawieszeniem. Są to jednostki turbodoładowane V6 o pojemności 1,6 litra. Ich moc wynosi około 1050 KM (stare jednostki V10 miały moc bliską 900 KM), a ich obroty są ograniczone do 15000 na minutę. Wysilony silnik produkuje ok. 1100 kW ciepła, które musi być odprowadzone do atmosfery. Większość wytworzonego ciepła odprowadzana jest wraz ze spalinami, reszta poprzez chłodnice, które umieszczone są po bokach samochodu.

Samochody Formuły 1 używają półautomatycznych, sekwencyjnych skrzyń biegów z maksymalnie ośmioma biegami do przodu i jednym do tyłu (obowiązkowym) oraz biegu neutralnego. Kierowca daje sygnał zmiany biegów używając łopatek umieszczonych za kierownicą. W zależności, z której strony łopatka zostanie pociągnięta, bieg zostaje zwiększony lub zredukowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca ma możliwość zmiany biegów bez odrywania rąk od kierownicy.

Bolid teamu Brawn GP – sezon 2009

Przepływ paliwa w bolidach jest ograniczony do poziomu 100 kilogramów na godzinę. Pomimo tak dużych ilości (w porównaniu do cywilnych aut), silniki te mają bardzo wysoką sprawność.

Dzięki coraz bardziej rozwiniętej technologii, bolidy Formuły 1 osiągają wyższe prędkości i lepsze przyspieszenia. Większość współczesnych bolidów ma następujące osiągi:

 • 0–96 km/h (0-60 mil/h) w 2,3 sekundy
 • 0–160 km/h (0-100 mil/h) w 3,6 sekundy
 • 0-160-0 km/h (0-100 mil/h -0) w 6,6 sekundy (przyśpieszanie oraz późniejsze hamowanie)
 • 290–0 km/h w (180 mil/h – 0) w 3,5 sekundy (hamowanie)

Mimo wprowadzenia ciągłych zmian w przepisach, konstruktorzy poprawiają osiągi swoich samochodów, zwiększając moc silników i efektywność aerodynamiki. Nowe przepisy na sezon 2005 zredukowały siłę docisku o ok. 28%, z czego prawie całą odzyskano poprzez poprawę innych elementów. Od 2011 roku jedynym dostawcą opon do bolidów jest firma Pirelli. Podczas wyścigu poszczególne opony typu slick, mogą nagrzewać się do 145 stopni Celsjusza.

System Halo w bolidzie Ferrari

Kombinezon kierowcy jest wykonany z Nomeksu i aby mógł być dopuszczony do użytku musi wytrzymać temperaturę 850 stopni przez 35 sekund. Kask kierowcy bolidu to ważąca 1,2 kg ochrona głowy. 17 warstw sklejonych ze spiekanych włókien węglowych. Wytrzymuje temperaturę 850 stopni. Wizjer wytrzymuje test pocisku wystrzeliwanego z prędkością 500 km/h. Specjalne otwory w kasku składające się na skomplikowany system cyrkulacji powietrza zapewniają jego przepływ (w trakcie poruszania się bolidu) na poziomie 10 l/s.

Od sezonu 2018 każdy bolid posiada tzw. system Halo. Jest to tytanowy pałąk, który ma ochronić głowę kierowcy np. przed zderzeniem z kołem, które odpadło od innego auta[4].

Konstruktorzy i kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Osobne artykuły: Lista kierowców Formuły 1 i Lista konstruktorów Formuły 1.

W sezonie 1950, który był pierwszym oficjalnym sezonem Formuły 1, do rywalizacji stanęło osiemnaście zespołów, jednak ze względu na rosnące koszty wiele z nich wycofało się bardzo szybko.

W sezonie 2018 rywalizuje dziesięć zespołów, każdy jest reprezentowany przez dwóch kierowcówFerrari to najdłużej startujący zespół. Jest to zespół fabryczny – podobnie jak Mercedes oraz RenaultRed Bull Racing i Scuderia Toro Rosso są własnością austriackiego producenta napojów – firmy Red BullMcLaren wchodzi w skład McLaren Group. Prywatnymi zespołami w stawce są Racing PointWilliamsSauber i Haas.

Mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja mistrzowska kierowców[edytuj | edytuj kod]

Osobny artykuł: Lista mistrzów świata kierowców Formuły 1.

Tytułów[5]Imię i nazwisko
7 Michael Schumacher
6Lewis Hamilton
5 Juan Manuel Fangio
4 Alain Prost
 Sebastian Vettel
3 Ayrton Senna
 Nelson Piquet
 Niki Lauda
 Jackie Stewart
 Jack Brabham
2 Emerson Fittipaldi
 Graham Hill
 Alberto Ascari
 Fernando Alonso
 Mika Häkkinen
 Jim Clark
1 Giuseppe Farina
 Jenson Button
 Keke Rosberg
 Kimi Räikkönen
 Nico Rosberg
 Phil Hill
 Denny Hulme
 John Surtees
 Mike Hawthorn
 Jochen Rindt
 James Hunt
 Mario Andretti
 Jody Scheckter
 Damon Hill
 Nigel Mansell
 Jacques Villeneuve

Klasyfikacja mistrzowska konstruktorów[edytuj | edytuj kod]

Osobny artykuł: Lista mistrzów świata konstruktorów Formuły 1.

MiejsceKonstruktorLiczba mistrzostw
1. Ferrari16 tytułów mistrza świata
2. Williams9 tytułów mistrza świata
3. McLaren8 tytułów mistrza świata
4. Lotus7 tytułów mistrza świata
5. Mercedes6 tytułów mistrza świata
6. Red Bull4 tytuły mistrza świata
7. Renault2 tytuły mistrza świata
 Cooper2 tytuły mistrza świata
 Brabham2 tytuły mistrza świata
10. Vanwall1 tytuł mistrza świata
 BRM1 tytuł mistrza świata
 Brawn GP1 tytuł mistrza świata

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Osobne artykuły: Lista Grand Prix Formuły 1 i Lista torów Formuły 1.

Ograniczenie liczby wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z porozumieniem Concorde Agreement, które obowiązywało do końca 2007 roku, maksymalna liczba Grand Prix w sezonie wynosiła 17. Liczba ta była już kilkukrotnie przekroczona od sezonu 2004. Za każdy dodatkowy wyścig zespoły dostają rekompensatę, muszą także wyrazić zgodę na ich organizację. Nowe porozumienie (obowiązujące po 2007 roku) ogranicza liczbę GP do 20 – stosowny zapis znalazł się już w regulaminie sportowym FIA na sezon 2008. Bernie Ecclestone przewidywał, że limit ten zostanie osiągnięty do sezonu 2010. Poinformował jednocześnie, że pięć różnych krajów stara się o organizację swoich wyścigów[6].

W przypadku coraz większej liczby chętnych do zorganizowania Grand Prix, nawet zwiększenie limitu do 20 wyścigów na rok może okazać się niewystarczające. Problem stanowią także zespoły, które niechętnie zgodzą się na dużą liczbę wyścigów. Ecclestone zaproponował rozciągnięcie obecnych ram sezonu (marzec-listopad) nawet do grudnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększyłyby się przerwy pomiędzy poszczególnymi wyścigami. W tym wypadku zespoły miałyby mniej czasu na testy przedsezonowe, ale problem ten został częściowo rozwiązany wprowadzaniem pojedynczego dostawcy opon i ograniczenia możliwego do przejechania dystansu podczas testów do 30 tys. km rocznie.

Miejsca, w których są i były planowane Grand Prix Formuły 1

Z powodu wprowadzania w kolejnych krajach europejskich zakazów reklam wyrobów tytoniowych, coraz bardziej atrakcyjne staje się organizowanie Grand Prix poza starym kontynentem. Przykładem takiej tendencji mogą być Grand Prix Bahrajnu i Grand Prix Chin.

Problemy związane z kosztami[edytuj | edytuj kod]

Oświadczenie firmy Ford (byłego właściciela zespołu Jaguar Racing – obecnie Red Bull Racing) o wycofaniu się z Formuły 1 było traktowane jako dowód na potrzebę ograniczenia ponoszonych kosztów związanych z rywalizacją[7]. Niektóre zespoły dysponują budżetami przekraczającymi 400 mln dolarów rocznie. Stawia to w trudnej sytuacji mniejsze zespoły, niemające tak dużego zaplecza technologicznego i finansowego. FIA postanowiła więc obniżyć koszty poprzez wprowadzenie kilku zmian w regulaminie.

W sezonach 2005-2008 jedna jednostka napędowa miała wystarczać na dwa kolejne weekendy Grand Prix, od sezonu 2009 zaś każdy kierowca ma do dyspozycji 8 jednostek na cały sezon, które może dowolnie rozdysponować. Od sezonu 2008 skrzynia biegów musi wytrzymać 4 kolejne wyścigi. Dodatkowo, od sezonu 2006 wprowadzone zostały jednostki napędowe V8 o pojemności mniejszej niż do tej pory – 2,4 litra. Ograniczano liczbę testów w ciągu sezonu, by w końcu w sezonie 2009 całkowicie z nich zrezygnować.

Lista torów Formuły 1[edytuj]

Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Sezon mistrzostw świata Formuły 1 składa się z serii Grand Prix, które odbywają się na przeznaczonych do tego celu torach wyścigowych, a czasem na zamkniętych ulicach miast. Wyniki wszystkich wyścigów w danym sezonie pozwalają wyłonić mistrza w dwóch kategoriach – wśród kierowców i konstruktorów.

Pierwsze Grand Prix Mistrzostw Świata Formuły 1 odbyło się w 1950 roku na brytyjskim Silverstone Circuit. Zwycięzcą został Giuseppe „Nino” Farina, startujący w Alfie Romeo[1]. W początkowych latach wyścigi rozgrywane były głównie na torach europejskich, jednak Formuła 1 stała się serią o zasięgu globalnym. Z 19 torów używanych w sezonie 2014, 6 to obiekty powstałe w XXI wieku, a wszystkie z nich (z wyjątkiem Sochi Autodrom) znajdują się poza Europą[2].

Torem, na którym zorganizowano najwięcej wyścigów Formuły 1, jest Autodromo Nazionale di MonzaWłoski tor używany był we wszystkich edycjach Grand Prix Włoch Formuły 1 poza sezonem 1980, kiedy to wyścig rozegrano na Autodromo Enzo e Dino Ferrari[3]. Najkrótszym torem wykorzystywanym w Formule 1 był Zeltweg Airfield w Austrii o długości 3,186 km[4], natomiast najdłuższym – Pescara Circuit we Włoszech (25,579 km), gdzie rozegrano jedyne wliczane do wyników, Grand Prix Pescara 1957[5].

Przez lata tory poddawano przebudowom lub korzystano z różnych ich konfiguracji. Lista przedstawia ostatnie wykorzystywane warianty torów.

Tory[edytuj | edytuj kod]

Tory na których odbywają się wyścigi w sezonie 2019
 • Kolumna „Typ” odnosi się do typu obiektu:
  • Uliczny – tworzony jest na zamkniętych ulicach miasta;
  • Stały – zamknięty dla ruchu obiekt, na którym rozgrywane są tylko wyścigi;
  • Mieszany – wykorzystujący po części ulice i stały tor wyścigowy.
TorMapaTypKierunekLokalizacjaDługośćGrand PrixSezon(y)Rozegrane Grand Prix
Adelaide Street Circuit[6]UlicznyPrawoskrętnyAdelaideAustralia3,780 kmGrand Prix Australii1985199511
Ain-Diab Circuit[7]MieszanyPrawoskrętnyCasablancaMaroko7,618 kmGrand Prix Maroka19581
Aintree Motor Racing Circuit[8]MieszanyPrawoskrętnyLiverpoolWielka Brytania4,828 kmGrand Prix Wielkiej Brytanii195519571959196119625
Albert Park Circuit[9]UlicznyPrawoskrętnyMelbourneAustralia5,303 kmGrand Prix Australiiod 199622
Automobil-Verkehrs- und Übungs-Straße[10]UlicznyLewoskrętnyBerlinNiemcy8,300 kmGrand Prix Niemiec19591
Bahrain International Circuit[11]StałyPrawoskrętnyManamaBahrajn5,412 kmGrand Prix Bahrajnu20042010, od 201213
Baku City CircuitUlicznyLewoskrętnyBakuAzerbejdżan6,006 kmGrand Prix Europy;
Grand Prix Azerbejdżanu
od 20162
Circuito da Boavista[12]UlicznyLewoskrętnyPortoPortugalia7,775 kmGrand Prix Portugalii195819602
Brands Hatch[13]StałyPrawoskrętnyFawkhamWielka Brytania3,703 kmGrand Prix Wielkiej Brytanii;
Grand Prix Europy
1964196619681970197219741976197819801982198614
Circuit Bremgarten[14]MieszanyPrawoskrętnyBremgartenSzwajcaria7,280 kmGrand Prix Szwajcarii195019545
Buddh International Circuit[15]StałyPrawoskrętnyWielka NoidaIndie5,141 kmGrand Prix Indii201120133
Bugatti Circuit[16]StałyPrawoskrętnyLe MansFrancja4,422 kmGrand Prix Francji19671
Caesars Palace[17]UlicznyLewoskrętnyLas VegasStany Zjednoczone3,650 kmGrand Prix Las Vegas198119822
Circuit de Barcelona-Catalunya[18]StałyPrawoskrętnyMontmelóHiszpania4,655 kmGrand Prix Hiszpaniiod 199127
Charade Circuit[19]MieszanyPrawoskrętnyClermont-FerrandFrancja8,055 kmGrand Prix Francji19651969197019724
Circuit of the Americas[20]StałyLewoskrętnyAustinStany Zjednoczone5,513 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonychod 20125
Detroit Street Circuit[21]UlicznyLewoskrętnyDetroitStany Zjednoczone4,023 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych – Wschód198219887
Dijon-Prenois[22]StałyPrawoskrętnyDijonFrancja3,887 kmGrand Prix Francji;
Grand Prix Szwajcarii
1974197719791981198219846
Donington Park[23]StałyPrawoskrętnyLeicestershireWielka Brytania4,023 kmGrand Prix Europy19931
Autodromo Enzo e Dino Ferrari[24]StałyLewoskrętnyImolaWłochy4,959 kmGrand Prix Włoch;
Grand Prix San Marino
1980200627
Autódromo do Estoril[25]StałyPrawoskrętnyEstorilPortugalia4,182 kmGrand Prix Portugalii1984199613
Fair Park[26]UlicznyPrawoskrętnyDallasStany Zjednoczone3,901 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych19841
Fuji International Speedway[27]StałyPrawoskrętnyFujiJaponia4,563 kmGrand Prix Japonii19761977200720084
Circuit Gilles Villeneuve[28]UlicznyPrawoskrętnyMontrealKanada4,361 kmGrand Prix Kanady1978198619882008, od 201038
Autódromo Hermanos Rodríguez[29]StałyPrawoskrętnyMeksyk (miasto)Meksyk4,304 kmGrand Prix Meksyku1963197019861992, od 201517
Hockenheimring[30]StałyPrawoskrętnyHockenheimNiemcy4,574 kmGrand Prix Niemiec1970197719841986200620082010201220142016, od 201837
Hungaroring[31]StałyPrawoskrętnyBudapesztWęgry4,381 kmGrand Prix Węgierod 198631
Indianapolis Motor Speedway[32]StałyPrawoskrętny, Lewoskrętny (Owalny)IndianapolisStany Zjednoczone4,192 kmIndianapolis 500[a];
Grand Prix Stanów Zjednoczonych
195019602000200719
Istanbul Park[33]StałyLewoskrętnyStambułTurcja5,338 kmGrand Prix Turcji200520117
Autódromo Internacional Nelson Piquet[34]StałyLewoskrętnyRio de JaneiroBrazylia5,031 kmGrand Prix Brazylii19781981198910
Circuito del Jarama[35]StałyPrawoskrętnyJaramaHiszpania3,312 kmGrand Prix Hiszpanii19681970197219741976197919819
Circuito Permanente de Jerez[36]StałyPrawoskrętnyJerez de la FronteraHiszpania4,428 kmGrand Prix Hiszpanii;
Grand Prix Europy
19861990199419977
Autódromo José Carlos Pace[37]StałyLewoskrętnySão PauloBrazylia4,309 kmGrand Prix Brazylii1973197719791980, od 199034
Korea International Circuit[38]StałyLewoskrętnyYeongamKorea Południowa5,615 kmGrand Prix Korei Południowej201020134
Kyalami Circuit[39]StałyLewoskrętnyMidrandPołudniowa Afryka4,261 kmGrand Prix RPA19671980198219851992199320
Long Beach Street Circuit[40]UlicznyPrawoskrętnyLong BeachStany Zjednoczone3,275 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych – Zachód197619838
Circuit de Nevers Magny-Cours[41]StałyPrawoskrętnyNeversFrancja4,411 kmGrand Prix Francji1991200818
Marina Bay Street Circuit[42]UlicznyLewoskrętnySingapur5,065 kmGrand Prix Singapuruod 20089
Monsanto Park[43]UlicznyPrawoskrętnyLizbonaPortugalia5,440 kmGrand Prix Portugalii19591
Circuit de Monaco[44]UlicznyPrawoskrętnyMonako3,337 kmGrand Prix Monako1950, od 195564
Circuit Mont-Tremblant[45]StałyPrawoskrętnySaint-JoviteKanada4,265 kmGrand Prix Kanady196819702
Mosport International Raceway[46]StałyPrawoskrętnyBowmanvilleKanada3,957 kmGrand Prix Kanady19671969197119778
Montjuïc Circuit[47]UlicznyLewoskrętnyBarcelonaHiszpania3,791 kmGrand Prix Hiszpanii19691971197319754
Autodromo Nazionale di Monza[48]StałyPrawoskrętnyMonzaWłochy5,793 kmGrand Prix Włoch19501979, od 198166
Nivelles-Baulers[49]StałyPrawoskrętnyNivellesBelgia3,724 kmGrand Prix Belgii197219742
Nürburgring[50]MieszanyPrawoskrętnyNürburgNiemcy5,148 kmGrand Prix Niemiec;
Grand Prix Europy;
Grand Prix Luksemburga
19511954195619581961196919711976198419851995200720092011201340
Autódromo Oscar Alfredo Gálvez[51]MieszanyPrawoskrętnyBuenos AiresArgentyna4,259 kmGrand Prix Argentyny19531958196019721975197719811995199820
Österreichring[52]StałyPrawoskrętnySpielbergAustria5,942 kmGrand Prix Austrii1970198718
Circuit Paul Ricard[53]StałyPrawoskrętnyLe CastelletFrancja5,800 kmGrand Prix Francji197119731975197619781980198219831985199014
Pedralbes Circuit[54]UlicznyPrawoskrętnyBarcelonaHiszpania6,316 kmGrand Prix Hiszpanii195119542
Pescara Circuit[5]MieszanyPrawoskrętnyPescaraWłochy25,579 kmGrand Prix Pescara19571
Phoenix Circuit[55]UlicznyLewoskrętnyPhoenixStany Zjednoczone3,721 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych198919913
Prince George Circuit[56]StałyPrawoskrętnyEast LondonPołudniowa Afryka3,920 kmGrand Prix RPA1962196319653
Red Bull Ring[52]StałyPrawoskrętnySpielbergAustria4,326 kmGrand Prix Austrii19972003, od 201410
Reims-Gueux[57]MieszanyPrawoskrętnyReimsFrancja8,302 kmGrand Prix Francji19501951195319541956195819611963196611
Riverside International Raceway[58]StałyPrawoskrętnyRiversideStany Zjednoczone5,271 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych19601
Rouen-Les-Essarts[59]MieszanyPrawoskrętnyRouenFrancja6,542 kmGrand Prix Francji195219571962196419685
Scandinavian Raceway[60]StałyPrawoskrętnyAnderstorpSzwecja4,031 kmGrand Prix Szwecji197319786
Sebring International Raceway[61]MieszanyPrawoskrętnySebringStany Zjednoczone8,369 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych19591
Sepang International Circuit[62]StałyPrawoskrętnyKuala LumpurMalezja5,543 kmGrand Prix Malezji1999201718
Shanghai International Circuit[63]StałyPrawoskrętnySzanghajChińska Republika Ludowa5,451 kmGrand Prix Chinod 200414
Silverstone Circuit[64]StałyPrawoskrętnySilverstoneWielka Brytania5,891 kmGrand Prix Wielkiej Brytanii19501954195619581960196319651967196919711973197519771979198119831985, od 198750
Sochi Autodrom[65]MieszanyPrawoskrętnySocziRosja5,848 kmGrand Prix Rosjiod 20144
Circuit de Spa-Francorchamps[66]MieszanyPrawoskrętnyStavelotBelgia7,004 kmGrand Prix Belgii19501956195819601968197019831985200220042005, od 200749
Suzuka International Racing Course[67]StałyObaSuzukaJaponia5,807 kmGrand Prix Japonii19872006, od 200928
Tanaka International Circuit[68]StałyPrawoskrętnyAidaJaponia3,703 kmGrand Prix Pacyfiku199419952
Valencia Street Circuit[69]UlicznyPrawoskrętnyWalencjaHiszpania5,419 kmGrand Prix Europy200820125
Watkins Glen[70]MieszanyPrawoskrętnyWatkins GlenStany Zjednoczone5,435 kmGrand Prix Stanów Zjednoczonych1961198020
Yas Marina Circuit[71]StałyLewoskrętnyAbu ZabiZjednoczone Emiraty Arabskie5,554 kmGrand Prix Abu Zabiod 20098
Circuit Park Zandvoort[72]StałyPrawoskrętnyZandvoortHolandia4,252 kmGrand Prix Holandii195219531955195819711973198530
Zeltweg Airfield[4]MieszanyPrawoskrętnyZeltwegAustria3,186 kmGrand Prix Austrii19641
Circuit Zolder[73]StałyPrawoskrętnyHeusden ZolderBelgia4,262 kmGrand Prix Belgii197319751982198410

Tory według państw[edytuj | edytuj kod]

Od 1950 roku Grand Prix Formuły 1 zorganizowano na 72 torach zlokalizowanych w 32 państwach świata, na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Stanach Zjednoczonych używano aż dziesięciu obiektów. Na siedmiu trasach ścigano się we Francji, a na sześciu w Hiszpanii[74].

PaństwoLiczba
 Argentyna1
 Australia2
 Austria3
 Azerbejdżan1
 Bahrajn1
 Belgia3
 Brazylia2
 Chińska Republika Ludowa1
 Francja7
 Hiszpania6
 Holandia1
 Indie1
 Japonia3
 Kanada3
 Korea Południowa1
 Malezja1
 Maroko1
 Meksyk1
 Monako1
 Niemcy3
 Portugalia3
 Południowa Afryka2
 Rosja1
 Singapur1
 Stany Zjednoczone10
 Szwajcaria1
 Szwecja1
 Turcja1
 Węgry1
 Wielka Brytania4
 Włochy3
 Zjednoczone Emiraty Arabskie1
Razem72

Lista Grand Prix Formuły 1[edytuj]

Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Lista Grand Prix Formuły 1, która znajduje się poniżej zawiera wszystkie eliminacje, które były i są zaliczane do Mistrzostw Świata Formuły 1 od jego początku, czyli od sezonu 1950.

Po Grand Prix Abu Zabi 2019, w sumie odbyło się 1018 wyścigów, włączając w to jedenaście wyścigów Indianapolis 500, które były częścią Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonach 19501960.

Korzenie wyścigów Grand Prix można odnaleźć w 1894, gdzie we Francji rozgrywano pierwszy wyścig, jednak termin Grand Prix jako najważniejsze wydarzenie wyścigowe roku pojawiło się w 1906, kiedy we Francji zorganizowano wyścig typu Grandes Épreuves. Formalnie, wyścig, które ma miano Grand Prix powinien mieć dystans o długości 305 kilometrów[1]. Ta reguła przeznaczona jest do każdego wyścigu, znajdującego się w kalendarzu Formuły 1 – jedynym wyjątkiem jest Grand Prix Monako, gdzie od 1968 jego dystans wynosi mniej niż 300 km[1].

Eliminacje Formuły 1[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Stan po Grand Prix Abu Zabi 2019

EliminacjaLata organizacjiLiczba
Grand Prix Abu Zabiod 200911
Grand Prix Australiiod 198535
Grand Prix Austrii19641970198719972003, od 201432
Grand Prix Azerbejdżanuod 20173
Grand Prix Bahrajnu20042010[a], od 201215
Grand Prix Belgii1950195619581960196819701972200220042005, od 200764
Grand Prix Brazyliiod 197347
Grand Prix Chinod 200416
Grand Prix Francji1950195419562008, od 201860
Grand Prix Hiszpanii1951195419681979[b]1981, od 198649
Grand Prix Japonii19761977, od 198735
Grand Prix Kanady196719741976198619882008, od 201050
Grand Prix Meksyku1963197019861992, od 201520
Grand Prix Monako1950, od 195566
Grand Prix Niemiec1951195419561959196120062008201420162018201964
Grand Prix Rosjiod 20146
Grand Prix Singapuruod 200812
Grand Prix Stanów Zjednoczonych1959198019841989199120002007, od 201241
Grand Prix Węgierod 198634
Grand Prix Wielkiej Brytaniiod 195070
Grand Prix Włochod 195070

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

EliminacjaLata organizacjiLiczba
Grand Prix Argentyny19531958196019721975197719811995199820
Grand Prix Europy[c]198319851993199719992012201623
Grand Prix Holandii195219531955195819711973198530
Indianapolis 500[d]1950196011
Grand Prix Indii201120133
Grand Prix Korei Południowej201020134
Grand Prix Las Vegas198119822
Grand Prix Luksemburga[e]199719982
Grand Prix Malezji1999201719
Grand Prix Maroka19581
Grand Prix Pacyfiku[f]199419952
Grand Prix Pescara[g]19571
Grand Prix Południowej Afryki19621963196519671980[h]198219851992199323
Grand Prix Portugalii195819601984199616
Grand Prix San Marino[i]1981200626
Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Wschód198219887
Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Zachód197619838
Grand Prix Szwajcarii19501954[j]1982[k]6
Grand Prix Szwecji19731978[l]6
Grand Prix Turcji200520117

Eliminacje Formuły 1 wg krajów[edytuj | edytuj kod]

Miejsca, w których organizowane były i są wyścigi Grand Prix Formuły 1

Pogrubiona czcionka oznacza organizację wyścigu w sezonie 2019, stan po Grand Prix Abu Zabi 2019

KrajWyścigiLiczba
ArgentynaGrand Prix Argentyny (195319581960197219751977198119951998)20
AustraliaGrand Prix Australii (od 1985)35
AustriaGrand Prix Austrii (1970198719972003, od 2014)32
AzerbejdżanGrand Prix Azerbejdżanu (od 2017)
Grand Prix Europy (2016)
4
BahrajnGrand Prix Bahrajnu (20042010, od 2012)15
BelgiaGrand Prix Belgii (1950195619581960196819701972200220042005, od 2007)64
BrazyliaGrand Prix Brazylii (od 1973)47
Chińska Republika LudowaGrand Prix Chin (od 2004)16
FrancjaGrand Prix Francji (1950195419562008, od 2018)
Grand Prix Szwajcarii (1982)
61
HiszpaniaGrand Prix Europy (1994199720082012)
Grand Prix Hiszpanii (19511954196819791981, od 1986)
56
HolandiaGrand Prix Holandii (1952195319551958197119731985)30
IndieGrand Prix Indii (20112013)3
JaponiaGrand Prix Japonii (19761977, od 1987)
Grand Prix Pacyfiku (19941995)
37
KanadaGrand Prix Kanady (196719741976198619882008, od 2010)50
Korea PołudniowaGrand Prix Korei Południowej (20102013)4
MalezjaGrand Prix Malezji (19992017)19
MarokoGrand Prix Maroka (1958)1
MeksykGrand Prix Meksyku (1963197019861992, od 2015)20
MonakoGrand Prix Monako (1950, od 1955)66
NiemcyGrand Prix Europy (19841995199619992007)
Grand Prix Luksemburga (19971998)
Grand Prix Niemiec (195119541956195919612006200820142016, od 2018)
78
Południowa AfrykaGrand Prix Południowej Afryki (196219631965196719801982198519921993)23
PortugaliaGrand Prix Portugalii (1958196019841996)16
RosjaGrand Prix Rosji (od 2014)6
SingapurGrand Prix Singapuru (od 2008)12
Stany ZjednoczoneIndianapolis 500 (19501960)
Grand Prix Las Vegas (19811982)
Grand Prix Stanów Zjednoczonych (1959198019841989199120002007, od 2012)
Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Wschód (19821988)
Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Zachód (19761983)
70
SzwajcariaGrand Prix Szwajcarii (19501954)5
TurcjaGrand Prix Turcji (20052011)7
WęgryGrand Prix Węgier (od 1986)34
Wielka BrytaniaGrand Prix Europy (198319851993)
Grand Prix Wielkiej Brytanii (od 1950)
73
WłochyGrand Prix Pescara (1957)
Grand Prix San Marino (19812006)
Grand Prix Włoch (od 1950)
97
Zjednoczone Emiraty ArabskieGrand Prix Abu Zabi (od 2009)11

Wyścigi zaplanowane w przyszłych sezonach[edytuj | edytuj kod]

WyścigKrajTorSezonStatusŹródło
Grand Prix Holandii HolandiaCircuit Zandvoortod 2020powracający[2]
Grand Prix Wietnamu WietnamHanoi Street Circuitod 2020nowy[3]

Historyczne wyścigi[edytuj | edytuj kod]

Numer wyściguSezonGrand PrixTorZwycięzca
KierowcaKonstruktor
100.1961 NiemiecNürburgring Stirling MossLotusClimax
200.1971 MonakoCircuit de Monaco Jackie StewartTyrrellFord
300.1978 Południowej AfrykiKyalami Ronnie PetersonLotusFord
400.1984 AustriiÖsterreichring Niki LaudaMcLarenTAG
500.1990 AustraliiAdelaide Nelson PiquetBenettonFord
600.1997 ArgentynyAutódromo Oscar Alfredo Gálvez Jacques VilleneuveWilliamsRenault
700.2003 BrazyliiAutódromo José Carlos Pace Giancarlo FisichellaJordanFord
800.2008 SingapuruMarina Bay Fernando AlonsoRenault
900.2014 BahrajnuBahrain International Circuit Lewis HamiltonMercedes
1000.2019 ChinShanghai International Circuit Lewis HamiltonMercedes

Lista sezonów Formuły 1[edytuj]

Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Do sezonu 2019 odbyło się siedemdziesiąt sezonów Formuły 1, najwyższej klasy wyścigów jednomiejscowych według ciała zarządzającego sportami motorowymi na świecie – Fédération Internationale de l’Automobile (FIA). Sezon mistrzostw świata Formuły 1 składa się z serii wyścigów, znanych jako Grand Prix, które odbywają się na przeznaczonych do tego celu torach wyścigowych, a czasem na zamkniętych ulicach miast. Najbardziej znanym Grand Prix jest Grand Prix Monako, odbywające się w Monte Carlo.

Na podstawie wyników każdego wyścigu przyznaje się punkty zarówno dla kierowców, jak i konstruktorów. Punkty te decydują o tym, któremu kierowcy i konstruktorowi przysługuje mistrzostwo po każdym sezonie. Klasyfikacja kierowców jest prowadzona od 1950 roku, a konstruktorów – od 1958. Każdy konstruktor wystawia inny samochód, wyposażony w silnik. Do 1979 roku punkty w klasyfikacji konstruktorów zdobywał tylko najwyżej punktujący kierowca w wyścigu.

Lista sezonów[edytuj | edytuj kod]

SezonLiczba
wyścigów
Mistrzostwo świata w klasyfikacji kierowcówPunkty w
klasyfikacji
kierowców
Mistrzostwo świata w klasyfikacji konstruktorówPunkty w
klasyfikacji
konstruktorów
Źródło
19507 Giuseppe Farina (Alfa Romeo)33nie przyznawano[1]
19518 Juan Manuel Fangio (Alfa Romeo)31[2]
19528 Alberto Ascari (Ferrari)36[3]
19539 Alberto Ascari (Ferrari)34,5[4]
19549 Juan Manuel Fangio (Maserati/Mercedes)42[5]
19557 Juan Manuel Fangio (Mercedes)40[6]
19568 Juan Manuel Fangio (Ferrari)30[7]
19578 Juan Manuel Fangio (Maserati)40[8]
195811 Mike Hawthorn (Ferrari)42 Vanwall48[9]
19599 Jack Brabham (Cooper)31 Cooper40[10]
196010 Jack Brabham (Cooper)43 Cooper48[11]
19618 Phil Hill (Ferrari)34 Ferrari40[12]
19629 Graham Hill (BRM)42 BRM42[13]
196310 Jim Clark (Lotus)54 Lotus54[14]
196410 John Surtees (Ferrari)40 Ferrari45[15]
196510 Jim Clark (Lotus)54 Lotus54[16]
19669 Jack Brabham (Brabham)42 Brabham42[17]
196711 Denny Hulme (Brabham)51 Brabham63[18]
196812 Graham Hill (Lotus)48 Lotus62[19]
196911 Jackie Stewart (Matra)63 Matra66[20]
197013 Jochen Rindt (Lotus)45 Lotus59[21]
197111 Jackie Stewart (Tyrrell)62 Tyrrell73[22]
197212 Emerson Fittipaldi (Lotus)61 Lotus61[23]
197315 Jackie Stewart (Tyrrell)71 Lotus92[24]
197415 Emerson Fittipaldi (McLaren)55 McLaren73[25]
197514 Niki Lauda (Ferrari)64,5 Ferrari72,5[26]
197616 James Hunt (McLaren)69 Ferrari83[27]
197717 Niki Lauda (Ferrari)72 Ferrari95[28]
197816 Mario Andretti (Lotus)64 Lotus86[29]
197915 Jody Scheckter (Ferrari)51 Ferrari113[30]
198014 Alan Jones (Williams)67 Williams120[31]
198115 Nelson Piquet (Brabham)50 Williams95[32]
198216 Keke Rosberg (Williams)44 Ferrari74[33]
198315 Nelson Piquet (Brabham)59 Ferrari89[34]
198416 Niki Lauda (McLaren)72 McLaren143,5[35]
198516 Alain Prost (McLaren)73 McLaren90[36]
198616 Alain Prost (McLaren)72 Williams141[37]
198716 Nelson Piquet (Williams)73 Williams137[38]
198816 Ayrton Senna (McLaren)90 McLaren199[39]
198916 Alain Prost (McLaren)76 McLaren141[40]
199016 Ayrton Senna (McLaren)78 McLaren121[41]
199116 Ayrton Senna (McLaren)96 McLaren139[42]
199216 Nigel Mansell (Williams)108 Williams164[43]
199316 Alain Prost (Williams)99 Williams168[44]
199416 Michael Schumacher (Benetton)92 Williams118[45]
199517 Michael Schumacher (Benetton)102 Benetton147[46]
199616 Damon Hill (Williams)97 Williams175[47]
199717 Jacques Villeneuve (Williams)81 Williams123[48]
199816 Mika Häkkinen (McLaren)100 McLaren156[49]
199916 Mika Häkkinen (McLaren)76 Ferrari128[50]
200017 Michael Schumacher (Ferrari)108 Ferrari170[51]
200117 Michael Schumacher (Ferrari)123 Ferrari179[52]
200217 Michael Schumacher (Ferrari)144 Ferrari221[53]
200316 Michael Schumacher (Ferrari)93 Ferrari158[54]
200418 Michael Schumacher (Ferrari)148 Ferrari262[55]
200519 Fernando Alonso (Renault)133 Renault191[56]
200618 Fernando Alonso (Renault)134 Renault206[57]
200717 Kimi Räikkönen (Ferrari)110 Ferrari204[58]
200818 Lewis Hamilton (McLaren)98 Ferrari172[59]
200917 Jenson Button (Brawn)95 Brawn172[60]
201019 Sebastian Vettel (Red Bull)256 Red Bull498[61]
201119 Sebastian Vettel (Red Bull)392 Red Bull650[62]
201220 Sebastian Vettel (Red Bull)281 Red Bull460[63]
201319 Sebastian Vettel (Red Bull)397 Red Bull596[64]
201419 Lewis Hamilton (Mercedes)384 Mercedes701[65]
201519 Lewis Hamilton (Mercedes)381 Mercedes703[66]
201621 Nico Rosberg (Mercedes)385 Mercedes765[67]
201720 Lewis Hamilton (Mercedes)363 Mercedes595[68]
201821 Lewis Hamilton (Mercedes)408 Mercedes655[69]
201921 Lewis Hamilton (Mercedes)413 Mercedes739[70]

Zdobywcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Lp.KierowcaTytułySezony
1 Michael Schumacher71994199520002001200220032004
2 Lewis Hamilton6200820142015201720182019
3 Juan Manuel Fangio519511954195519561957
4 Alain Prost41985198619891993
 Sebastian Vettel2010201120122013
6 Jack Brabham3195919601966
 Jackie Stewart196919711973
 Niki Lauda197519771984
 Nelson Piquet198119831987
 Ayrton Senna198819901991
11 Alberto Ascari219521953
 Jim Clark19631965
 Graham Hill19621968
 Emerson Fittipaldi19721974
 Mika Häkkinen19981999
 Fernando Alonso20052006
17 Giuseppe Farina11950
 Mike Hawthorn1958
 Phil Hill1961
 John Surtees1964
 Denny Hulme1967
 Jochen Rindt1970
 James Hunt1976
 Mario Andretti1978
 Jody Scheckter1979
 Alan Jones1980
 Keke Rosberg1982
 Nigel Mansell1992
 Damon Hill1996
 Jacques Villeneuve1997
 Kimi Räikkönen2007
 Jenson Button2009
 Nico Rosberg2016

Według kraju[edytuj | edytuj kod]

Lp.PaństwoTytułyLiczba
kierowców
1 Wielka Brytania1910
2 Niemcy123
3 Brazylia83
4 Argentyna51
5 Australia42
 Austria2
 Finlandia3
 Francja1
9 Włochy32
10 Hiszpania21
 Stany Zjednoczone2
12 Kanada11
 Nowa Zelandia1
 Południowa Afryka1

Konstruktorzy[edytuj | edytuj kod]

Lp.KonstruktorTytułySezony
1 Ferrari161961196419751976197719791982198319992000200120022003200420072008
2 Williams9198019811986198719921993199419961997
3 McLaren819741984198519881989199019911998
4 Lotus71963196519681970197219731978
5 Mercedes6201420152016201720182019
6 Red Bull42010201120122013
7 Brabham219661967
 Cooper19591960
 Renault20052006
10 Vanwall11958
 BRM1962
 Matra1969
 Tyrrell1971
 Benetton1995
 Brawn2009

Według kraju[edytuj | edytuj kod]

Lp.PaństwoTytułyLiczba
konstruktorów
1 Wielka Brytania3311
2 Włochy161
3 Niemcy61
4 Austria41
5 Francja32

Lista mistrzów świata kierowców Formuły 1[edytuj]

Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Tytuł mistrza świata kierowców Formuły 1 (ang. Formula One World Drivers’ Championship (WDC)) – przyznawany po zakończeniu sezonu przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) kierowcy, który uzyskał największą liczbę punktów w ciągu całego sezonu. Po raz pierwszy tytuł mistrza świata kierowców przyznano w sezonie 1950, a wywalczył go włoski kierowca – Nino Farina. Pierwszym kierowcą, który sięgnął po ten tytuł dwukrotnie, był Alberto Ascari, który triumfował w sezonach 1952 i 1953. Aktualnym mistrzem świata kierowców jest Lewis Hamilton.

FIA nie ogłasza kierowcy mistrzem świata aż do ostatniego wyścigu w sezonie, ale może on zapewnić sobie tytuł wcześniej, uzyskując taką przewagę nad pozostałymi kierowcami, że nie mają oni teoretycznej możliwości uzyskania wystarczającej liczby punktów aby go wyprzedzić, nawet jeśli ten kierowca nie startowałby do końca sezonu. W ciągu 69 sezonów 28 razy o tytule mistrza świata decydował ostatni wyścig sezonu. Kierowcą, który zapewnił sobie ten tytuł najwcześniej był Michael Schumacher, który w sezonie 2002 zapewnił sobie zwycięstwo w końcowej klasyfikacji na 6 wyścigów przed końcem sezonu.

Ogółem, do tej pory, trzydziestu trzech kierowców sięgało po tytuł mistrza świata kierowców. Rekordzistą pod względem liczby tytułów jest Michael Schumacher, który jest siedmiokrotnym mistrzem świata kierowców, ponadto w sezonach 20002004 zdobył 5 tytułów z rzędu. Najwięcej mistrzów świata pochodzi z Wielkiej Brytanii (10 kierowców), a także z BrazyliiFinlandii i Niemiec (po 3).

Według roku[edytuj | edytuj kod]

SezonKierowcaZespółSilnikOponyPPP1Pod.NOPkt.Zap. tyt.Różn.Źródło
1950 Giuseppe Farina Alfa RomeoAlfa RomeoP2333307. wyścig z 73[1][2]
1951 Juan Manuel Fangio Alfa RomeoAlfa RomeoP4355318. wyścig z 86[3][4]
1952 Alberto Ascari FerrariFerrariF
P
5666366. wyścig z 812[5][6][a]
1953 Alberto Ascari FerrariFerrariP655434,58. wyścig z 96,5[7][8][a]
1954 Juan Manuel Fangio Maserati
 Mercedes[b]
Maserati
Mercedes
P
C
5673427. wyścig z 916,86[9][10]
1955 Juan Manuel Fangio MercedesMercedesC3453406. wyścig z 716,5[11][12]
1956 Juan Manuel Fangio FerrariFerrariE6354308. wyścig z 83[13][14]
1957 Juan Manuel Fangio MaseratiMaseratiP4462406. wyścig z 815[15][16]
1958 Mike Hawthorn FerrariFerrariE41754211. wyścig z 111[17][18]
1959 Jack Brabham Cooper[c]ClimaxD1251319. wyścig z 94[19][20]
1960 Jack Brabham Cooper[c]ClimaxD3553438 wyścig z 109[21][22]
1961 Phil Hill Ferrari[c]FerrariD5262347 wyścig z 81[23][24]
1962 Graham Hill BRM[c]BRMD1463429. wyścig z 912[25][26]
1963 Jim Clark Lotus[c]ClimaxD7796547 wyścig z 1021[27][28]
1964 John Surtees Ferrari[c]FerrariD22624010. wyścig z 101[29][30]
1965 Jim Clark Lotus[c]ClimaxD6666547 wyścig z 1014[31][32]
1966 Jack Brabham Brabham[c]RepcoG3451427 wyścig z 914[33][34]
1967 Denny Hulme Brabham[c]RepcoG02825111. wyścig z 115[35][36]
1968 Graham Hill Lotus[c]FordF23604812. wyścig z 1212[37][38]
1969 Jackie Stewart Matra[c]FordD2675638 wyścig z 1126[39][40]
1970 Jochen Rindt Lotus[c]FordF35514512. wyścig[d]z 135[41][42]
1971 Jackie Stewart Tyrrell[c]FordG6673628 wyścig z 1129[43][44]
1972 Emerson Fittipaldi Lotus[c]FordF35806110. wyścig z 1216[45][46]
1973 Jackie Stewart TyrrellFordG35817113. wyścig z 1516[47][48]
1974 Emerson Fittipaldi McLaren[c]FordG23705515. wyścig z 153[49][50]
1975 Niki Lauda Ferrari[c]FerrariG958264,513. wyścig z 1419,5[51][52]
1976 James Hunt McLarenFordG86826916. wyścig z 161[53][54]
1977 Niki Lauda Ferrari[c]FerrariG231037215. wyścig z 1717[55][56]
1978 Mario Andretti Lotus[c]FordG86736414. wyścig z 1613[57][58]
1979 Jody Scheckter Ferrari[c]FerrariM13605113. wyścig z 154[59][60]
1980 Alan Jones Williams[c]FordG351056713. wyścig z 1413[61][62]
1981 Nelson Piquet BrabhamFordM43715015. wyścig z 151[63][64]
1982 Keke Rosberg WilliamsFordG11604416. wyścig z 165[65][66]
1983 Nelson Piquet BrabhamBMWM13845915. wyścig z 152[67][68]
1984 Niki Lauda McLaren[c]TAGM05957216. wyścig z 160,5[69][70]
1985 Alain Prost McLaren[c]TAGG251157314. wyścig z 1620[71][72]
1986 Alain Prost McLarenTAGG141127216. wyścig z 162[73][74]
1987 Nelson Piquet Williams[c]HondaG431147315. wyścig z 1612[75][76]
1988 Ayrton Senna McLaren[c]HondaG1381139015. wyścig z 163[77][78]
1989 Alain Prost McLaren[c]HondaG241157615. wyścig z 1616[79][80]
1990 Ayrton Senna McLaren[c]HondaG1061127815. wyścig z 167[81][82]
1991 Ayrton Senna McLaren[c]HondaG871229615. wyścig z 1624[83][84]
1992 Nigel Mansell Williams[c]RenaultG14912810811. wyścig z 1652[85][86]
1993 Alain Prost Williams[c]RenaultG1371269914. wyścig z 1626[87][88]
1994 Michael Schumacher BenettonFordG681089216. wyścig z 161[89][90]
1995 Michael Schumacher Benetton[c]RenaultG4911810215. wyścig z 1733[91][92]
1996 Damon Hill Williams[c]RenaultG981059716. wyścig z 1619[93][94]
1997 Jacques Villeneuve Williams[c]RenaultG107838117. wyścig z 1739[e][95][96]
1998 Mika Häkkinen McLaren[c]MercedesB9811610016. wyścig z 1614[97][98]
1999 Mika Häkkinen McLarenMercedesB1151067616. wyścig z 162[99][100]
2000 Michael Schumacher Ferrari[c]FerrariB9912210816. wyścig z 1719[101][102]
2001 Michael Schumacher Ferrari[c]FerrariB11914312313. wyścig z 1758[103][104]
2002 Michael Schumacher Ferrari[c]FerrariB71117714411. wyścig z 1767[105][106]
2003 Michael Schumacher Ferrari[c]FerrariB56859316. wyścig z 162[107][108]
2004 Michael Schumacher Ferrari[c]FerrariB813151014814. wyścig z 1834[109][110]
2005 Fernando Alonso Renault[c]RenaultM6715213317. wyścig z 1921[111][112]
2006 Fernando Alonso Renault[c]RenaultM6714513418. wyścig z 1813[113][114]
2007 Kimi Räikkönen Ferrari[c]FerrariB3612611017. wyścig z 171[115][116]
2008 Lewis Hamilton McLarenMercedesB751019818. wyścig z 181[117][118]
2009 Jenson Button Brawn[c]MercedesB46929516. wyścig z 1711[119][120]
2010 Sebastian Vettel Red Bull[c]RenaultB10510325619. wyścig z 194[121][122]
2011 Sebastian Vettel Red Bull[c]RenaultP151117339215. wyścig z 19122[123][124]
2012 Sebastian Vettel Red Bull[c]RenaultP6510628120. wyścig z 203[125][126]
2013 Sebastian Vettel Red Bull[c]RenaultP91316739716. wyścig z 19155[127][128]
2014 Lewis Hamilton Mercedes[c]MercedesP71115738419. wyścig z 1967[129][130]
2015 Lewis Hamilton Mercedes[c]MercedesP111017838116. wyścig z 1959[131][132]
2016 Nico Rosberg Mercedes[c]MercedesP8916638521. wyścig z 215[133][134]
2017 Lewis Hamilton Mercedes[c]MercedesP11912736318. wyścig z 2046[135][136]
2018 Lewis Hamilton Mercedes[c]MercedesP111117340819. wyścig z 2188[137][138]
2019 Lewis Hamilton Mercedes[c]MercedesP511171141319. wyścig z 2188[139]

Według kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Michael Schumacher – zdobywca siedmiu tytułów mistrza świata kierowców – dwa z nich zdobył z zespołem Benetton, a pięć z zespołem Ferrari

Juan Manuel Fangio to pięciokrotny mistrz świata, który po swoje tytuły sięgał z zespołami Alfa RomeoMaseratiMercedes oraz Ferrari. Jego rekord w liczbie zdobytych tytułów przetrwał od 1957 do 2003 roku

Alain Prost zdobył cztery tytuły mistrza świata, trzy z McLarenem i jeden z Williamsem

KierowcaLiczbaSezonyKolejność zdobywania tytułuŹródło
 Michael Schumacher7199419952000200120022003200424.[140]
 Lewis Hamilton620082014201520172018201930.[141]
 Juan Manuel Fangio5195119541955195619572.[142]
 Alain Prost4198519861989199321.[143]
 Sebastian Vettel4201020112012201332.[144]
 Jack Brabham31959196019665.[145]
 Jackie Stewart319691971197311.[146]
 Niki Lauda319751977198414.[147]
 Nelson Piquet319811983198719.[148]
 Ayrton Senna319881990199122.[149]
 Alberto Ascari2195219533.[150]
 Jim Clark2196319658.[151]
 Graham Hill2196219687.[152]
 Emerson Fittipaldi21972197413.[153]
 Mika Häkkinen21998199927.[154]
 Fernando Alonso22005200628.[155]
 Giuseppe Farina119501.[156]
 Mike Hawthorn119584.[157]
 Phil Hill119616.[158]
 John Surtees119649.[159]
 Denny Hulme1196710.[160]
 Jochen Rindt1197012.[161]
 James Hunt1197615.[162]
 Mario Andretti1197816.[163]
 Jody Scheckter1197917.[164]
 Alan Jones1198018.[165]
 Keke Rosberg1198220.[166]
 Nigel Mansell1199223.[167]
 Damon Hill1199625.[168]
 Jacques Villeneuve1199726.[169]
 Kimi Räikkönen1200729.[170]
 Jenson Button1200931.[171]
 Nico Rosberg1201633.[172]
 • Pogrubiono nazwiska kierowców startujących obecnie w Formule 1.

Według narodowości[edytuj | edytuj kod]

KrajKierowcyLiczba tytułówKierowca (tytuły)
 Wielka Brytania1119Lewis Hamilton (6), Jackie Stewart (3), Jim Clark (2), Graham Hill (2), Mike Hawthorn (1), John Surtees (1), James Hunt (1), Nigel Mansell (1), Damon Hill (1), Jenson Button (1)
 Niemcy312Michael Schumacher (7), Sebastian Vettel (4), Nico Rosberg (1)
 Brazylia38Nelson Piquet (3), Ayrton Senna (3), Emerson Fittipaldi (2)
 Argentyna15Juan Manuel Fangio (5)
 Finlandia34Mika Häkkinen (2), Keke Rosberg (1), Kimi Räikkönen (1)
 Australia24Jack Brabham (3), Alan Jones (1)
 Austria24Niki Lauda (3), Jochen Rindt (1)
 Francja14Alain Prost (4)
 Włochy23Alberto Ascari (2), Giuseppe Farina (1)
 Stany Zjednoczone22Phil Hill (1), Mario Andretti (1)
 Hiszpania12Fernando Alonso (2)
 Kanada11Jacques Villeneuve (1)
 Nowa Zelandia11Denny Hulme (1)
 Południowa Afryka11Jody Scheckter (1)
 • Pogrubiono nazwiska kierowców startujących obecnie w Formule 1.

Według konstruktora[edytuj | edytuj kod]

KonstruktorLiczba
 Ferrari15
 McLaren12
 Mercedes8
 Williams7
 Lotus6
 Brabham4
 Red Bull
 Alfa Romeo2
 Benetton
 Cooper
 Maserati
 Renault
 Tyrrell
 Brawn1
 BRM
 Matra
 • Pogrubiono nazwy konstruktorów rywalizujących obecnie w Formule 1.

Według kraju konstruktora[edytuj | edytuj kod]

KrajLiczba
 Wielka Brytania37
 Włochy21
 Niemcy8
 Austria4
 Francja3

Według dostawców silników[edytuj | edytuj kod]

SilnikLiczba
 Ferrari15
 Ford13
 Mercedes12
 Renault11
 Honda5
 Climax4
 TAG3
 Alfa Romeo2
 Maserati
 Repco
 BMW1
 BRM
 • Pogrubiono nazwy producentów silników dostarczających obecnie silniki zespołom Formuły 1.

Według dostawców opon[edytuj | edytuj kod]

ProducentKrajLiczbaSezony
GGoodyear[f] Stany Zjednoczone24196619671971197319781980198219851997
PPirelli Włochy1519501954[g][h]195720112019
BBridgestone[i] Japonia111998200420072010
DDunlop Wielka Brytania8195919651969
MMichelin Francja6197919811983198420052006
FFirestone Stany Zjednoczone41952[h]196819701972
CContinental Niemcy21954[g]1955
EEnglebert Belgia219561958
 • Pogrubiono nazwy producentów opon dostarczających obecnie opony zespołom Formuły 1.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsi mistrzowie świata[edytuj | edytuj kod]

KierowcaWiekSezon
1 Sebastian Vettel23 lata, 133 dni2010
2 Lewis Hamilton23 lata, 301 dni2008
3 Fernando Alonso24 lata, 58 dni2005
4 Emerson Fittipaldi25 lat, 273 dni1972
5 Michael Schumacher25 lat, 314 dni1994
6 Niki Lauda26 lat, 197 dni1975
7 Jacques Villeneuve26 lat, 200 dni1997
8 Jim Clark27 lat, 188 dni1963
9 Kimi Räikkönen28 lat, 4 dni2007
10 Jochen Rindt28 lat, 140 dni1970 (pośmiertnie)
 • Pogrubiono nazwiska kierowców startujących obecnie w Formule 1.

Najstarsi mistrzowie świata[edytuj | edytuj kod]

KierowcaWiekSezon
1 Juan Manuel Fangio46 lat, 41 dni1957
2 Giuseppe Farina43 lata, 308 dni1950
3 Jack Brabham40 lat, 155 dni1966
4 Graham Hill39 lat, 262 dni1968
5 Nigel Mansell39 lat, 8 dni1992
6 Alain Prost38 lat, 214 dni1993
7 Mario Andretti38 lat, 193 dni1978
8 Damon Hill36 lat, 26 dni1996
9 Niki Lauda35 lat, 242 dni1984
10 Michael Schumacher35 lat, 239 dni2004
 • Pogrubiono nazwiska kierowców startujących obecnie w Formule 1.

Kierowcy, którzy zdobywali mistrzostwa świata kierowców z rzędu[edytuj | edytuj kod]

Dziewięciu kierowców zdobyło mistrzostwo świata kierowców z rzędu.

TytułyKierowcaSezony
5 Michael Schumacher20002004
4 Juan Manuel Fangio19541957
 Sebastian Vettel20102013
3 Lewis Hamilton20172019
 Alberto Ascari19521953
2 Jack Brabham19591960
 Alain Prost19851986
 Ayrton Senna19901991
 Michael Schumacher19941995
 Mika Häkkinen19981999
 Fernando Alonso20052006
 Lewis Hamilton20142015
 • Pogrubiono nazwiska kierowców startujących obecnie w Formule 1.

Lista mistrzów świata konstruktorów Formuły 1[edytuj]

Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Formuła 1
2018 • 2019 • 2020
Historia • Regulacje
Samochody • Wyścigi
Mistrzowie Świata:
Kierowcy • Konstruktorzy
Kierowcy
Konstruktorzy • Silniki
Punktacja • Rekordy
Zwycięzcy • Zdobywcy podium •
Zdobywcy pole position •
Autorzy najszybszego okrążenia
Zdobywcy punktów:
Kierowcy • Konstruktorzy
Inne:
Wypadki śmiertelne •
Wyścigi z czerwoną flagą •
Numery startowe
Grand Prix • Tory
FIA • FOTA • FOCA
 Formuła 1 na Wikimedia Commons

Tytuł mistrza świata konstruktorów Formuły 1 (ang. Formula One World Constructors’ Championship (WCC)) – przyznawany przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) po zakończeniu sezonu konstruktorowi, który uzyskał największą liczbę punktów w ciągu całego sezonu. Po raz pierwszy tytuł mistrza świata konstruktorów przyznano w sezonie 1958 zespołowi Vanwall.

Różne kombinacje samochodu i silnika są uznawane za różnych konstruktorów. Klasyfikacje obliczane są przez dodanie punktów zdobytych przez kierowców danego konstruktora w każdym wyścigu w sezonie. Do sezonu 1979 do punktacji wliczane były punkty najlepszych kierowców danego konstruktora w danym wyścigu. Tylko dziesięć razy w barwach zespołu, który wywalczył tytuł mistrzowski w danym sezonie wśród konstruktorów nie startował mistrz świata kierowców tegoż sezonu.

W trakcie 61 sezonów tytuł mistrzowski został przyznany 14 różnym konstruktorom. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Scuderia Ferrari, ma on na koncie 16 tytułów mistrzowskich, w tym 6 z rzędu w latach 19992004. Mistrzowskie zespoły reprezentowały pięć krajów: Wielką Brytanię (33 tytuły), Włochy (16), Niemcy (6), Austrię (4), oraz Francję (3).

Według roku[edytuj | edytuj kod]

SezonKonstruktorSilnikOponyKierowcy[a]PPP1Pod.NOPkt[b]Różn.Źródło
1958 VanwallVanwallDStirling Moss
Tony Brooks
5693488[1][2]
1959 CooperClimaxDJack Brabham[c]
Stirling Moss
Bruce McLaren
55135408[3][4]
1960 CooperClimaxDJack Brabham[c]
Bruce McLaren
461454814[5][6]
1961 FerrariFerrariDPhil Hill[c]
Wolfgang von Trips
651454510[7][8]
1962 BRMBRMDGraham Hill[c]1483426[9][10]
1963 LotusClimaxDJim Clark[c]77965418[11][12]
1964 FerrariFerrariDJohn Surtees[c]
Lorenzo Bandini
23102453[13][14]
1965 LotusClimaxDJim Clark[c]6676549[15][16]
1966 BrabhamRepcoGJack Brabham[c]34924211[17][18]
1967 BrabhamRepcoGDenny Hulme[c]
Jack Brabham
241426319[19][20]
1968 LotusFordFGraham Hill[c]
Jo Siffert
Jim Clark
Jackie Oliver
55956213[21][22]
1969 MatraFordDJackie Stewart[c]
Jean-Pierre Beltoise
261066617[23][24]
1970 LotusFordFJochen Rindt[c]
Emerson Fittipaldi
Graham Hill
John Miles
3671597[25][26]
1971 TyrrellFordGJackie Stewart[c]
François Cevert
671147337[27][28]
1972 LotusFordFEmerson Fittipaldi[c]35846110[29][30]
1973 LotusFordG1. Emerson Fittipaldi
2. Ronnie Peterson
1071579210[31][32]
1974 McLarenFordG5. Emerson Fittipaldi[c]
6. Denny Hulme
33. Mike Hailwood
(33). David Hobbs
(33). Jochen Mass
24101738[33][34]
1975 FerrariFerrariG11. Clay Regazzoni
12. Niki Lauda[c]
9611672.518.5[35][36]
1976 FerrariFerrariG1. Niki Lauda
2. Clay Regazzoni
46137839[37][38]
1977 FerrariFerrariG11. Niki Lauda[c]
12. Carlos Reutemann
241639533[39][40]
1978 LotusFordG5. Mario Andretti[c]
6. Ronnie Peterson
1281478628[41][42]
1979 FerrariFerrariM11. Jody Scheckter[c]
12. Gilles Villeneuve
2613611338[43][44]
1980 WilliamsFordG27. Alan Jones[c]
28. Carlos Reutemann
3618512054[45][46]
1981 WilliamsFordG1. Alan Jones
2. Carlos Reutemann
241379534[47][48]
1982 FerrariFerrariG27. Gilles Villeneuve
28. Didier Pironi
(27). Patrick Tambay
(28). Mario Andretti
33112745[49][50]
1983 FerrariFerrariG27. Patrick Tambay
28. René Arnoux
841238910[51][52]
1984 McLarenTAGM7. Alain Prost
8. Niki Lauda[c]
312188143.586[53][54]
1985 McLarenTAGG1. Niki Lauda
2. Alain Prost[c]
(1). John Watson
26126908[55][56]
1986 WilliamsHondaG5. Nigel Mansell
6. Nelson Piquet
49191114145[57][58]
1987 WilliamsHondaG5. Nigel Mansell
6. Nelson Piquet[c]
12918713761[59][60]
1988 McLarenHondaG11. Alain Prost
12. Ayrton Senna[c]
15152510199134[61][62]
1989 McLarenHondaG1. Ayrton Senna
2. Alain Prost[c]
151018814164[63][64]
1990 McLarenHondaG27. Ayrton Senna[c]
28. Gerhard Berger
12618512111[65][66]
1991 McLarenHondaG1. Ayrton Senna[c]
2. Gerhard Berger
10818413914[67][68]
1992 WilliamsRenaultG5. Nigel Mansell[c]
6. Riccardo Patrese
1510211116465[69][70]
1993 WilliamsRenaultG0. Damon Hill
2. Alain Prost[c]
1510221016884[71][72]
1994 WilliamsRenaultG0. Damon Hill
2. Ayrton Senna
(2). David Coulthard
(2). Nigel Mansell
6713811815[73][74]
1995 BenettonRenaultG1. Michael Schumacher[c]
2. Johnny Herbert
41115813725[75][76]
1996 WilliamsRenaultG5. Damon Hill[c]
6. Jacques Villeneuve
12122111175105[77][78]
1997 WilliamsRenaultG3. Jacques Villeneuve[c]
4. Heinz-Harald Frentzen
10815912321[79][80]
1998 McLarenMercedesB7. David Coulthard
8. Mika Häkkinen[c]
12920915623[81][82]
1999 FerrariFerrariB3. Michael Schumacher
4. Eddie Irvine
(3). Mika Salo
361761284[83][84]
2000 FerrariFerrariB3. Michael Schumacher[c]
4. Rubens Barrichello
101021517018[85][86]
2001 FerrariFerrariB1. Michael Schumacher[c]
2. Rubens Barrichello
11924317977[87][88]
2002 FerrariFerrariB1. Michael Schumacher[c]
2. Rubens Barrichello
10152712221129[89][90]
2003 FerrariFerrariB1. Michael Schumacher[c]
2. Rubens Barrichello
8816815814[91][92]
2004 FerrariFerrariB1. Michael Schumacher[c]
2. Rubens Barrichello
12152914262143[93][94]
2005 RenaultRenaultM5. Fernando Alonso[c]
6. Giancarlo Fisichella
781831919[95][96]
2006 RenaultRenaultM1. Fernando Alonso[c]
2. Giancarlo Fisichella
781952065[97][98]
2007 FerrariFerrariB5. Felipe Massa
6. Kimi Räikkönen[c]
1192211204103[d][99][100]
2008 FerrariFerrariB1. Kimi Räikkönen
2. Felipe Massa
88191317221[101][102]
2009 BrawnMercedesB22. Jenson Button[c]
23. Rubens Barrichello
5815417218.5[103][104]
2010 Red BullRenaultB5. Sebastian Vettel[c]
6. Mark Webber
159205498[e]44[105][106]
2011 Red BullRenaultP1. Sebastian Vettel[c]
2. Mark Webber
18122610650153[107][108]
2012 Red BullRenaultP1. Sebastian Vettel[c]
2. Mark Webber
8714746060[109][110]
2013 Red BullRenaultP1. Sebastian Vettel[c]
2. Mark Webber
11132412596236[111][112]
2014 MercedesMercedesP6. Nico Rosberg
44. Lewis Hamilton[c]
18163112701296[113][114]
2015 MercedesMercedesP6. Nico Rosberg
44. Lewis Hamilton[c]
18163213703275[115][116]
2016 MercedesMercedesP6. Nico Rosberg[c]
44. Lewis Hamilton
2019339765291[117][118]
2017 MercedesMercedesP44. Lewis Hamilton[c]
77. Valtteri Bottas
1512249668146[119][120]
2018 MercedesMercedesP44. Lewis Hamilton[c]
77. Valtteri Bottas
1311251065584[121][122]
2019 MercedesMercedesP44. Lewis Hamilton[c]
77. Valtteri Bottas
10153215739235[123]

Według liczby zdobytych tytułów mistrza świata konstruktorów[edytuj | edytuj kod]

KonstruktorLiczbaSezony
 Ferrari161961196419751976197719791982198319992000200120022003200420072008
 Williams9198019811986198719921993199419961997
 McLaren819741984198519881989199019911998
 Lotus71963196519681970197219731978
 Mercedes6201420152016201720182019
 Red Bull42010201120122013
 Cooper219591960
 Brabham19661967
 Renault20052006
 Vanwall11958
 BRM1962
 Matra1969
 Tyrrell1971
 Benetton1995
 Brawn2009
 • Pogrubiono nazwy konstruktorów rywalizujących obecnie w Formule 1.

Według kraju konstruktora[edytuj | edytuj kod]

KrajKonstruktorzyLiczba
 Wielka Brytania1033
 Włochy116
 Niemcy16
 Austria14
 Francja23

Według dostawców silników[edytuj | edytuj kod]

SilnikLiczbaKonstruktorzy
Ferrari16Ferrari (16)
Renault12Williams (5), Red Bull (4), Renault (2), Benetton (1)
Ford10Lotus (5), Williams (2), Matra (1), Tyrrell (1), McLaren (1)
Mercedes8Mercedes (6), McLaren (1), Brawn (1)
Honda6McLaren (4), Williams (2)
Climax4Cooper (2), Lotus (2)
Repco2Brabham (2)
TAGMcLaren (2)
Vanwall1Vanwall (1)
BRMBRM (1)
 • Pogrubiono nazwy producentów silników dostarczających obecnie silniki zespołom Formuły 1.

Według dostawców opon[edytuj | edytuj kod]

ProducentLiczbaKonstruktorzy
GGoodyear26Williams (9), McLaren (6), Ferrari (5), Lotus (2), Brabham (2), Tyrrell (1), Benetton (1)
BBridgestone11Ferrari (8), McLaren (1), Brawn (1), Red Bull (1)
DDunlop9Cooper (2), Ferrari (2), Lotus (2), Vanwall (1), BRM (1), Matra (1)
PPirelliMercedes (6), Red Bull (3)
MMichelin4Renault (2), Ferrari (1), McLaren (1)
FFirestone3Lotus (3)
 • Pogrubiono nazwy producentów opon dostarczających obecnie opony zespołom Formuły 1.
Znalezione obrazy dla zapytania formuła 1

Opublikowane przez Lukasz032005

cześć jestem nowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: